Pielgrzymka do Chin – przydatne informacje

Pielgrzymka do Chin

Kultura i Historia

 

03

 

POLSKI PILOT NA CAŁEJ TRASIE

Termin: 2-13.09.2016

OFERTA DLA MIN. 20 osób

 

Ramowy program Wyjazdu Pielgrzymkowego:

Dzień 1: Warszawa /02.09.2016/

Zbiórka na lotnisku w Warszawie, odprawa biletowo- paszportowa, wylot samolotu rejsowego z Warszawy o godz. 6:30, przylot do Paryża o godz. 8:55. Wylot do Pekinu o godz. 14:00.

Dzień 2: Pekin /03.09.2016/

Przylot do Pekinu o godz. 6:00. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek. Następnie wizyta w Letnim Pałacu z licznymi cesarskimi pawilonami wkomponowanymi w piękno naturalnego krajobrazu. Ten kompleks parkowo-pałacowy stanowił miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing. Centralnym punktem Yiheyuanu jest Wzgórze Długowieczności (Wanshoushan, 60 m wysokości) oraz sztuczne jezioro Kunming, które zajmuje powierzchnię 2,2 km² (ok. 2/3 całego parku). Wieczorem powitalna kolacja w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu.

Dzień 3: Pekin- Wielki Mur /04.09.2016/

Śniadanie. Wyprawa na Wielki Mur. Spacer Drogą Duchów, strzeżonej przez kamiennych strażników. Gwardia honorowa, złożona z 12 grup posągów, symbolizuje cywilnych i wojskowych dygnitarzy i urzędników. 12 par zwierząt według legendy o północy ożywa, by pełnić wartę. Wizyta w warsztacie chińskiego rzemiosła w Centrum Hodowli Pereł gdzie można poznać proces hodowli pereł słodkowodnych. Powrót do Pekinu. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Powrót do hotelu.

Dzień 4: Pekin /05.09.2016/

Śniadanie, przejazd i pobyt na Placu Niebiańskiego Spokoju (największy chiński plac miejski) oraz zwiedzanie Zimowego Pałacu Cesarskiego- Zakazanego Miasta. Ten dawny pałac cesarski dynastii, w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Popołudniu krótki przystanek pod kompleksem olimpijskim, słynnym Ptasim Gniazdem, na którym odbyły się w 2008 r. wszystkie konkurencje lekkoatletyczne oraz ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. Kolacja.

Dzień 5: Pekin- Xi`an /06.09.2016/

Śniadanie. Zaczynamy od wizyty w Świątyni Nieba, nazywanej także Ołtarzem Nieba, Tian Tan. To kompleks sakralnych budowli taoistycznych , który był odwiedzany przez cesarzy Chin w czasie corocznych ceremonii, podczas których modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Kolejnym punktem jest wycieczka rikszami po Hutongach, jednej z dzielnic, w której można zobaczyć jak żyją rodowici mieszkańcy. Kolacja w lokalnej restauracji. Następnie transfer na stację kolejową, przejazd pociągiem nocnym do Xi`an (4 osoby w przedziale, wagon sypialny).

Dzień 6: Xi`an /07.09.2016/

Poranny przyjazd do Xi`an, niegdyś stolicy wielu dynastii i najwspanialsze miasto świata, słynące z potężnej Armii Terakotowej i świętych gór Hua. Śniadanie. Zwiedzanie Muzeum Armii Terakotowej, jest to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych. Armię tą stanowili wojownicy na koniach, łucznicy, żołnierze piechoty. Na koniec wizyta w lokalnej fabryce wykonujące pamiątkowe statuetki wojowników z Armii Terakotowej. Kolacja w lokalnej restauracji- uczta składająca się z chińskich pierożków. Powrót do hotelu.

Dzień 7: Xi`an- Suzhou /08.09.2016/

Śniadanie. Wizyta w Wielkim Meczecie, miejscu kultu religijnego wyznawców islamu, następnie Zwiedzanie Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi – symbolu Xi`an i wizyta w Muzeum Prowincji. Kolacja. Transfer na stację kolejową, przejazd pociągiem nocnym do Suzhou (4 osoby w przedziale, wagon sypialny).

Dzień 8: Suzhou- Hangzhou /09.09.2016/

Poranny przyjazd pociągu na stacje kolejową, śniadanie. Transfer do hotelu, krótki odpoczynek. Suzhou zwane jest Wenecją Wschdu, z siecią 24 kanałów, ogrodami ukrytymi na tyłach budynków i w malowniczych zaułkach wygląda przepięknie. Wizytaw Ogrodzie Mistrza Sieci, jest to jeden z najpiękniejszych przykładów chińskiej sztuki projektowania ogrodów, a także wizyta w Fabryce Jedwabiu i Hafciarstwa. Przejazd autokarem do Hangzhou. Kolacja.

Dzień 9: Hangzhou /10.09.2016/

Śniadanie. Wizyta na plantacji herbaty. Następnie rejs łodzią po Jeziorze Zachodnim. Hangzhou przez Marco Polo wychwalane było jako jedno z najwspanialszych miast świata. Odwiedzimy również Pagodę Sześciu Harmonii. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

Dzień 10: Wuzhen- Szanghaj /11.09.2016/

Śniadanie. Przejazd autokarem do Wuzhen, miasta nad Wielkim Kanałem, liczące sobie przeszło 1000 lat. Zwiedzanie miasta, które dzięki uliczkom wybrukowanym kamiennymi płytami, domom usytuowanym ponad kanałami, a także osobliwym mostom robi wrażenie bardzo klimatycznego. Przejazd autoarem do Szanghaju. Kolacja. Nocleg.

Dzień 11: Szanghaj /12.09.2016/

Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie miasta. Rozpoczynamy od spaceru w ogrodzie Yu Yuan, następnie wizyta na Starym Mieście, a także spacer ulicą Nanjing, najbardziej znaną i prestiżową ulicą miasta. Kolejnym punktem programu jest dzielnica Bund z widokiem na wspaniały budynek Perłę Orientu, czas na zdjęcie. Powrót do hotelu, czas na odpoczynek, spakowanie walizek. Kolacja w lokalnej restauracji.

Dzień 12: Warszawa /13.09.2016/

Śniadanie. Transfer na stację kolejową i przejazd szybkim pociągiem Melev na lotnisko (bagaże będą transferowane oddzielnie). Przybycie na lotnisko na ok. 3 godziny przed wylotem. Odprawa paszportowo- bagażowa. Wylot do Amsterdamu o godz. 12:15. Przylot o godz. 18:00. Wylot do Warszawy o godz. 20:20. Przylot do kraju o godz. 22:10. Zakończenie Wyjazdu Pielgrzymkowego.

tabelka

 

Chiny – Chińska Republika Ludowa

DLACZEGO WARTO?

Chiny fascynują i urzekają bogactwem i niezwykłą historią swej kultury. Skarby tego tajemniczego państwa, zwanego także Państwem Środka, przez lata skrywane były przed oczami świata i dopiero niedawno udostępnione zostały dla zwiedzających. Każdego roku na wycieczkę do Chin przyjeżdżają miliony turystów, którzy chcąc odkryć historię tego fascynującego kraju podążają śladami niezliczonych reliktów jego bujnej przeszłości i poddają się urokowi orientalnej sztuki, tradycji i piękna. Nawet krótkie wczasy w Chinach dostarczą niezapomnianych wrażeń, albowiem ta jedna z najstarszych cywilizacji świata oczarowuje każdego, kto dostaje szansę się z nią zetknąć. Chiny charakteryzują się niezwykle bogatą kulturą i niesamowitą historią, która sięga ponad 5 tysięcy lat przed naszą erą. Jest kolebką wielu wynalazków, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie, a wśród nich znajduje się między innymi papier, kompas, proch czy zapałki. Chińczycy mocno przyczynili się także do rozwoju medycyny ludowej wysoko cenionej na całym świecie i postrzeganej jako niezwykle skuteczną. Wprowadzili także zupełnie nowe rodzaje medycyny alternatywnej, jak: akupunktura, aromaterapia czy akupresura. Kontrastem dla pięknej niczym nieskażonej przyrody Chin są wielkie miasta wraz z domnującymi w ich krajobrazie, wszechobecnymi drapaczami chmur, będącymi świadectwem niezwykle prężnego rozwoju gospodarczego.

STOLICA:      Pekin

JĘZYK:   chiński – dialekty: mandaryński, yue (kantoński), wu (szanghajski), minbei (Fuzhou) i inne

WALUTA:  juan (zwany też ren min bi, CNY) dzieli się na 10 jiao i 100 fenów.

Spędzając urlop w Chinach warto mieć ze sobą zapas juanów bądź dolarów amerykańskich, które niezwykle łatwo jest na juany wymienić. Euro jest walutą rzadko spotykaną i mniej cenioną w Państwie Środka.

Karty kredytowe akceptowane są w większości hoteli, w niektórych restauracjach i domach towarowych. Natomiast na kartę kredytową pieniądze zdeponować można w bankomatach oraz w Bank of China.

1 CNY = 0,16 USD / 1 USD = 6,13 CNY

1 CNY = 0,13 EUR / 1 EUR = 7,71 CNY

1 CNY = 0,54 PLN / 1 PLN = 1,84 CNY

STREFA CZASOWA:    UTC +8 godz.

KOD TELEFONICZNY:   +86

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE:    220 V, 50Hz, wtyczki z płaskimi bolcami, potrzebne są adaptery.

POŁOŻENIE:

Chiny zajmują dziś obszary, na których na przestrzeni siedmiu tysiącleci rozwijała się chińska cywilizacja. Stanowią centralną część kontynentu azjatyckiego, a jednocześnie leżą u jego wschodnich wybrzeży nad Morzem Żółtym, Morzem Wschodniochińskim oraz Morzem Południowochińskim. Chiny graniczą z 14 spośród 55 państw Azji. Sąsiadami Chin są Rosja, Mongolia, Korea, Wietnam, Laos, Myanmar, Indie, Bhutan, Nepal, Afganistan, Tadżykistan, Kirgizja oraz Kazachstan. Jest to trzeci największy kraj na świecie, ustępujący powierzchnią jedynie Rosji i Kanadzie. Chiny zamieszkuje około 1,3 miliarda mieszkańców, co stanowi niemalże jedną piątą populacji całej planety.

WARUNKI NATURALNE

Większość powierzchni Chin pokrywają góry i rozległe wyżyny, niziny natomiast stanowią zaledwie jedną dziesiątą całkowitej powierzchni kraju. Pomiędzy wschodnią, a środkową i zachodnią częścią kraju istnieje duży kontrast w kwestii warunków naturalnych i rzeźby terenu. Na wschodzie dominują wysoko położone wyżyny, góry i bezodpływowe kotliny, w pozostałej części kraju występują niziny i niewysokie góry. W północno-wschodniej części kraju, w dorzeczu rzek Sungari i Liao He, leży rozległa Nizina Mandżurska otoczona przez Wielki Chingan na zachodzie, Mały Chingan na północy oraz Góry Wschodniomandżurskie na wschodzie. Wschodnią część Chin zajmuje rozległa Nizina Chińska o powierzchni około 300 tysięcy km2, leżąca w dolnym biegu Huang He (Żółtej Rzeki) i dorzeczu Huai He oraz nizina środkowego i dolnego biegu Jangcego obfitująca w liczne jeziora. W południowo-wschodniej części Chin znajdują się niezbyt wysokie obecnie, bo sięgające do około 2100 m n.p.m., jednakże silnie zerodowane Góry Południowochińskie. Na północy kraju natomiast wznosi się Wyżyna Mongolska z towarzyszącą jej pustynią Ałaszan oraz Wyżyna Ordos, do której na południu przylega Wyżyna Lessowa, będąca największym na świecie obszarem występowania lessów.

KLIMAT

Chiński klimat jest mocno zróżnicowany. W lecie prawie na całym obszarze temperatura wacha się w okolicach 35-40 °C. Natomiast zimą na północy kraju jest wyjątkowo mroźnie. W zwiazku z tym planując wycieczkę do Chin, należy zawsze przygotować się do panujących w danym okresie warunków. Środkowe Chiny do których zalicza się m.in. Szanghaj także są chłodne zimą, jednakże w przeciwieństwie do dosyć suchej północy, często występują tam opady. Z kolei na południu Chin zima jest ciepła, a średnia temperatura wynosi około 15 °C.

RELIGIA, OBYCZAJE

Zwiedzanie przez turystów miejsc kultu nie jest obłożone dodatkowymi obostrzeniami w Chinach, każdemu wolno wejść do chińskich świątyń, jednakże w klasztorach buddyjskich, świątyniach taoistycznych i meczetach islamskich należy zachowywać się z szacunkiem właściwym miejscom religijnym i respektować normy obowiązujące w danej kulturze. Wchodząc do części obiektów należy np. zdjąć buty, zaś w niektórych świątyniach obowiązuje zakaz fotografowania wnętrz. Najpopularniejsze w Chinach święta państwowe to: 1 stycznia, czyli Nowy Rok, Chiński Nowy Rok zwany także Świętem Wiosny (jest to święto ruchome, zależne od kalendarza księżycowego, które zwykle przypada na przełom stycznia i lutego). Ustawowo z okazji Święta Wiosny wolne są 3 dni, lecz w zależności od układu dni w kalendarzu Chińczycy mają w związku z tymi świętami co najmniej tydzień wolny od pracy, Święto Zmarłych, które przypada na przełom marca i kwietnia, 1 maja obchodzi się Święto Pracy, Święto Festiwalu Smoczych Łodzi przypada na przełom września i października, Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych również wypada na przełomie września i października, natomiast 1 października obchodzone jest Święto Utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. W okresie świąt znacznie wzrasta krajowy ruch turystyczny, ponieważ miliony chińskich podróżnych odwiedzają atrakcyjne turystycznie destynacje, poznając swój kraj i wypoczywając poza miejscem zamieszkania. Ceny biletów i usług są wówczas najwyższe, pomimo tego mogą występować trudności z rezerwacją hoteli i zakupem biletów komunikacyjnych.

KUCHNIA

Początki chińskiej kuchni związane są z początkami cesarstwa Chińskiego i już za czasów pierwszych cesarzy zaczęła się ona wyodrębniać i rozwijać. Jedzenie to nie tylko strawa, ale także filozofia, zaś chińczycy witają się pozdrowieniem „Chifan le ma?”, które oznacza „czy już jadłeś?”. Kuchnia chińska składa się z wielu rodzajów, a każdy z nich odpowiada regionowi, w którym się ona wykształciła i rozwijała. W kuchni pekińskiej dominuje makaron oraz mięso, szanghajska wyróżnia się bogactwem ryb i owoców morza, które najczęściej przyrządzane są na słodko, zaś kuchnia kantońska zdecydowanie jest najbogatsza w smaki i połączenia, czego doskonałym przykładem są mięsa podawane z owocowymi, a nawet kwiatowymi sosami. Najczęstszym dodatkiem do potraw na terenie całego kraju jest ryż, zaś do posiłków podawana jest najczęściej Cha, czyli tradycyjna chińska herbata, którą znaleźć można w wielu różnych odmianach.

GŁÓWNE ATRAKCJE

– Wielki Mur Chiński

– Terakotowa Armia w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi

– Klasztor Szaolin

– Pekin wraz z Pałacem Cesarskim

– Luoyang – kompleks świątyń skalnych wykutych w klifie

– Szanghaj

WARUNKI WJAZDOWE, WIZA, PASZPORT

Obywatele polscy udający się na wczasy bądź na wycieczkę do Chin posiadać muszą ważną wizę pobytową bądź tranzytową, zależnie od charakteru wyjazdu. Osoby oczekujące na lotnisku nie dłużej niż 24 godziny na międzynarodowe połączenia lotnicze, mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio przy odprawie paszportowej. Wyjątek stanowią międzynarodowe lotniska w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Chengdu, gdzie władze chińskie wydłużyły okres ważności zezwolenia do 72 godzin.

Wymagane dokumenty do wizy chińskiej to:

– 1 zdjęcie paszportowe (na wprost)

– 1 wypełniony i podpisany wniosek wizowy

– rezerwacja lotnicza

Czas oczekiwania na wizę:

– 1 tydzień w trybie zwykłym (pn-pn, śr-śr, czw-czw)

– 2 dni robocze ambasady w trybie ekspresowym (pn-cz, śr-pn, czw-śr)

Cena wizy:

– 220 zł w trybie zwykłym

– 270 zł w trybie ekspresowym

Koszt pośrednictwa:

100 zł/os za pośrednictwo wizowe

* ambasada czynna jest w poniedziałki, środy i czwartki. Składając wniosek np. w poniedziałek w trybie ekspresowym, paszport najwcześniej można odebrać w czwartek. Zaś składając w czwartek, wizę odebrać można w następną środę.

PRZEPISY CELNE

Jeżeli cudzoziemiec chce wwieźć do Chin środki płatnicze w kwocie powyżej równowartości 5 tys. USD, zobowiązany jest on do złożenia stosownej deklaracji celnej. Na jej podstawie przy wyjeździe przeprowadzana jest kontrola i odprawa dewiz wywożonych. Aby wywieźć nie zadeklarowane przy wjeździe dewizy o równowartości od 5 do 10 tys. USD, cudzoziemiec musi mieć pisemne zezwolenie banku, o które wystąpić może przedstawiając dokument podróży, czyli paszport oraz dokumentację pochodzenia środków płatniczych. Jeśli wywożone środki przekraczają równowartość 10 tys. USD, oprócz zezwolenia z banku wymagana jest także zgoda Biura Kontroli Dewizowej. W deklaracji celnej wjazdowej cudzoziemiec ma obowiązek zgłosić wszystkie wartościowe przedmioty, które ma przy sobie, bez względu czy jest to kamera wideo, aparat fotograficzny, odbiornik radiowy czy cenna biżuteria. Nie wolno wwozić narkotyków, broni, przedmiotów ostrych, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL oraz materiałów propagujących działanie zakazanych w Chinach sekt, np. Falungong), żywności, roślin ani probówek z krwią. Władze chińskie wprowadziły również zakaz posiadania roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z czuwaliczki jadalnej (Catha edulis)., albowiem roślina ta uznana została za narkotyk psychotropowy i jest w Chinach nielegalna. Opuszczając terytorium ChRL wypełnić należy tzw. deklarację wyjazdową, zgodnie z którą wolno wywieźć jedynie ograniczoną ilość alkoholu (zwykle jest to 1 litr na osobę, nie może on jednak znajdować się w bagażu podręcznym), kamer, laptopów, aparatów fotograficznych o wartości przekraczającej 5 tys. CNY, waluty chińskiej w gotówce w kwocie wyższej niż 20 tys. CNY, waluty amerykańskiej w kwocie wyższej niż 5 tys. USD, dóbr kultury, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, przekaźników i odbiorników radiowych, a także wszelkich próbek, przedmiotów przeznaczonych do handlu, reklam i ogłoszeń. Złamanie tych przepisów karane jest konfiskatą zakwestionowanych artykułów podczas przekraczania granicy. Bez certyfikatu zakupu natomiast nie wolno wywozić dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych.

CO ZABRAĆ?

Wyjeżdżając na wczasy do Chin latem, wystarczy lekką odzież bawełnianą, jednakże warto również zabrać coś cieplejszego nawet w najgorętszym okresie, gdyż pogoda bywa tu kapryśna. Dodatkowo planując wyjazd do Chin warto mieć w walizce środki przeciw owadom, okulary przeciwsłoneczne oraz okrycie chroniące przed opadami atmosferycznymi.

ZAKUPY, PAMIĄTKI

Ceny na targowiskach są znacznie niższe niż w Polsce, a targowanie się jest powszechnie przyjęte, także w małych sklepikach. Usługi pocztowe świadczone są przez urzędy pocztowe oraz przez niektóre hotele. Rozmowy międzymiastowe i międzynarodowe prowadzić można bezpośrednio z pokoju hotelowego, a najtaniej jest dzwonić pomiędzy godziną 21 a 7 rano, koszt rozmowy jest wówczas o połowę niższy. W większości urzędów telekomunikacyjnych, kiosków oraz hoteli kupić można karty telefoniczne do rozmów międzymiastowych i międzynarodowych. Minuta rozmowy z Polską kosztuje około 9 CNY. Poza Pekinem występować mogą problemy z połączeniami z telefonów komórkowych, niezależnie od operatora.

PRZYKŁADOWE CENY

Alkohol (jiu, czyt. dziou):

-Piwo (pi jiu) 0,6 l w sklepie 2-10 CNY

-Wino (pu tao jiu) około 45 CNY

Danie w taniej restauracji 5-30 CNY

pieczywo 1-5 CNY

kartka pocztowa 5 CNY

dostęp do Internetu w kafejce 2-6 CNY/godz.

UBEZPIECZENIE

Ubezpieczenie zdrowotne lub NNW nie jest wymagane, jednak zaleca się wykupienie przed wyjazdem polisy ubezpieczeniowej. Ważne aby polisa pokrywała koszty hospitalizacji, transportu medycznego, a w razie śmierci – koszt transportu ciała do Polski.

SZCZEPIENIA

Ważna książeczka szczepień wymagana jest tylko jeśli turysta przybywa z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO. Przynajmniej na sześć tygodni przed wyjazdem należy upewnić się jakie szczepienia są w danym okresie wymagane. Wszystkim podróżnym przybywającym do Chin mierzona jest przy użyciu elektronicznych skanerów temperatura ciała. Zalecane jest szczepienie profilaktyczne na żółtaczkę typu A, gdyż w Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A. Turyści często uskarżają się na biegunki i zatrucia pokarmowe, których przyczyną jest najczęściej żywienie się w przygodnych zakładach gastronomicznych nie przestrzegających norm sanitarnych. Aby uniknąć dolegliwości gastrycznych, produkty spożywcze, szczególnie owoce, należy dokładnie myć przed spożyciem. Nie wskazane jest picie nieprzegotowanej wody prosto z kranu. W południowej części Chin, na południe od 25 równoleżnika, występuje zagrożenie amebą, malarią oraz gorączką tropikalnąm, zaś w regionach wiejskich Chin południowych występuje zagrożenie wirusowym zapaleniem opon mózgowych, które jest roznoszone przez występujące tam komary. W Tybecie i w innych regionach wysokogórskich nie należy pić niefiltrowanej wody.

OPIEKA MEDYCZNA

Poza rejonami wewnętrznymi takimi jak Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Sichuanu, Guizhou i Yunnanu opieka medyczna nie stanowi żadnego problemu. W większości wielkich miast działają szpitale wszystkich specjalności, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną obsługiwaną przez świetnie wyszkolony personel. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 20 do 100 USD, zaś cena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu wynosi od 60 do 200 USD i nie obejmuje ona kosztów usług medycznych, badań ani leków, które płatne są dodatkowo. Osoby ze schorzeniami układu krążenia powinny unikać podróży do rejonów wysokogórskich jak Tybet, Sichuan, Yunnan, Qinghai, Gansu czy Xinjiang. Wybierając się do Chin, należy koniecznie uwzględnić występujące w niektórych regionach zagrożenie wirusem ptasiej grypy. Aby nie narażać się na ryzyko infekcji, należy unikać podróżowania po prowincjach, w których wykryto ogniska choroby, jak Tybet, Qinghai, Xinjiang czy Mongolia Wewnętrzna, unikać spożywania mięsa drobiowego niewiadomego pochodzenia, unikać styczności z ptactwem, jak również dokładnie śledzić sytuację epidemiologiczną.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Cudzoziemiec udający się na wakacje nie może wjechać na terytorium Chin własnym samochodem, może jednak wynająć lub kupić samochód na miejscu jeśli zda egzamin i otrzyma chińskie prawo jazdy. Dokument ten może być wydany przez policję na podstawie polskiego prawa jazdy, po zdaniu egzaminu w Chinach i jedynie obywatelowi polskiemu mającemu zezwolenie na pobyt na terenie ChRL na okres nie krótszy niż jeden rok. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest w Chinach honorowane. Ponadto prowadząc samochód należy pamiętać, iż chińskie prawo drogowe traktuje pieszych oraz rowerzystów w sposób bardzo uprzywilejowany.

BEZPIECZEŃSTWO

Mimo odnotowywanego z roku na rok ciągłego wzrostu liczby czynów kryminalnych, poziom przestępczości w Chinach jest wciąż stosunkowo niski. Najczęstszymi przestępstwami są kradzieże kieszonkowe w miejscach uczęszczanych przez turystów. Obecnie cudzoziemcy, którzy jeszcze kilka lat temu chronieni byli przez prawo chińskie, podlegają tym samym restrykcjom co obywatele ChRL, zaś w niektórych przypadkach można nawet mówić o dyskryminacji oraz wymuszaniu dużych kwot pieniężnych. Warto w związku z tym ze szczególną uwagą odnosić się do przepisów ruchu drogowego, jak również nie uczestniczyć w sytuacjach potencjalnie zagrażających własnemu bezpieczeństwu, albowiem sprawy sądowe w Chinach ciągną się latami. Polskie urzędy konsularne do czynienia mają z licznymi przypadkami kradzieży dokumentów podróży. Należy wówczas natychmiast udać się na najbliższy posterunek policji w celu uzyskania zaświadczenia o kradzieży paszportu.

WARTO WIEDZIEĆ

Cudzoziemiec musi mieć przy sobie paszport z ważną wizą chińską. Jest on niezbędny m.in. przy meldowaniu się w miejscu czasowego pobytu takim jak hotel czy pensjonat, przy zakupie biletów na wszystkie rodzaje środków komunikacji, a także przy wejściu na lotnisko i wymianie pieniędzy w banku. Zaleca się nosić przy sobie także kserokopię pierwszej strony swojego paszportu oraz strony, na której znajduje się ważna wiza chińska, na wypadek kradzieży bądź zgubienia dokumentów.

Podstawową jednostką monetarną jest yuan, który dzieli się na dziesięć jiao, jiao z kolei dzieli się na dziesięć fenów. W Chinach gotówkę wypłacić można przy pomocy międzynarodowych kart w bankomatach banków chińskich, na których znajduje się logo Maestro lub Visa. Zazwyczaj limit jednej wypłaty wynosi 2500 CNY, czyli około 407 USD, jednak dokonać można kilku wypłat bezpośrednio po sobie. Karty kredytowe są zazwyczaj akceptowane, ale przed dokonaniem zakupu należy upewnić się o możliwości płatności kartą. Większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki, wobec czego udając się w odległe rejony Chin, lepiej upewnić się, czy na miejscu można posłużyć się konkretną kartą płatniczą lub zawczasu zaopatrzyć się w gotówkę. Karty płatnicze przyjmowane są zwykle w hotelach co najmniej średniej klasy oraz w większych sklepach i supermarketach w dużych miastach. Ostatnio na południu Chin (Kanton, Shenzhen) odnotowuje się przypadki wypłaty przez bankomaty fałszywych banknotów, o czym należy natychmiast powiadamiać miejscową policję. Nie należy udostępniać kart miejscowej obsłudze, która powinna zrealizować rachunek za pomocą tzw. terminalu w obecności klienta. Należy zapisać numer konta bankowego, EC lub kart kredytowych, numer telefonu do swojego banku oraz nazwy wydawcy kart na wypadek ich utraty lub kradzieży.

Wymiany dewiz dokonać można w bankach i ich filiach na lotniskach, dworcach oraz w hotelach. Stanowczo przestrzega się przed korzystaniem z przypadkowych usług wymiany pieniędzy, gdyż jest to proceder prawnie zabroniony, a ponadto często zdarzają się oszustwai- istnieje duże ryzyko otrzymania fałszywych banknotów.

Udając się w podróż po Chinach, należy pamiętać, że nie wszystkie hotele są uprawnione do przyjmowania cudzoziemców. Najtańsze hotele, gościńce i noclegownie są zazwyczaj otwarte tylko dla Chińczyków i odmawiają przyjęcia cudzoziemców.

Chińska karta SIM, telefon trzyzakresowy oraz zdjęty SIM lock zapewnia możliwość połączeń telefonicznych pod numerem miejscowym podczas podróży. Karty SIM zakupić można na miejscu.

Internet jest dostępny w większości hoteli oraz kawiarni internetowych w mieście. Większość z nich oznaczona jest z zewnątrz.

Jedzenie jest zróżnicowane i niedrogie. Tam gdzie kelnerzy nie mówią po angielsku, należy wybierać restauracje z ilustrowanym menu. Woda butelkowana jest powszechnie dostępna, natomiast wodę z kranu przed spożyciem należy przegotować.

Z języków obcych najbardziej powszechny jest angielski i w większości hoteli i biur podróży można się nim porozumieć. Na prowincji trzeba liczyć się z trudnościamiw porozumiewaniu z tubylcami.

Taksówki łatwo rozpoznać, jest ich mnóstwo, a ponadto są bezpieczne i niedrogie. Zawsze warto mieć przy sobie wizytówkę hotelu, w ktorem jest się zakwaterowanym, na wypadek zgubienia się w mieście, bądź potrzeby konaktu z obiektem. Zawsze znajduje się na niej adres i nazwa hotelu w języku chińskim. Na lotniskach, w hotelach, na stacjach kolejowych oraz w miejscach turystycznych należy korzystać z taksówek czekających na postoju. Wszystkie taksówki mają liczniki, więc proszę uważać na osoby, które próbują negocjować cenę przed rozpoczęciem podróży.

Zaleca się zakup tzw. Taxi Book – dostępnej w większości księgarni. Wystarczy pokazać kierowcy taksówki, dokąd chcą Państwo się udać, a jeżeli kierowca nie potrafi czytać, na tej samej stronie znajdziecie Państwo wersję w Pinyin (łacińska transkrypcja chińskich znaków).

Stosunkowo nowoczesne metro jest bardzo tanim, szybkim i bezpiecznym sposobem poruszania się po mieście. Bilety należy zakupić przy wejściu do stacji metra.

Wypożyczenie samochodu jest możliwe jedynie z ważnym chińskim prawem jazdy.

W Chinach nie ma obowiązku dawania napiwków. Jednak, jeżeli przebywają Państwo na wycieczce zorganizowanej, pilot może zasugerować wręczenie stosownych gratyfikacji przewodnikom i kierowcom.

Zakupy w Chinach są narodowym sposobem spędzania wolnego czasu, jednak markowe ubrania, papierosy, kosmetyki, DVD itp. oferowane na ulicach po zniżkowych cenach są kopiami. Podrabianie towarów jest nielegalne i produkty te mogą zostać skonfiskowane przy wyjeździe z kraju, ewentualnie chińskie władze celne zażądać mogą dodatkowych opłat. W małych sklepach i na targowiskach należy się targować, niektóre wyprzedaże mogą wydawać się atrakcyjne, ale należy podchodzić do nich rozważnie i płacić jedynie wtedy, gdy ceny wydają się rozsądne. W dużych sklepach nie negocjuje się cen, ale można poprosić o zniżkę.

Antyków, które nie posiadają czerwonej pieczątki władz chińskich, nie można wywieźć z kraju.

Urzędy i przedsiębiorstwa pracują w Chinach od poniedziałku do piątku zwykle od 8.00 do 17.00, z przerwą na obiad. Nie dotyczy to sklepów i firm usługowych, które pracują w każdy dzień tygodnia. Sklepy rzadko zamykane są przed godziną 20.00.

Przydatne numery telefonów: ogólny numer alarmowy – 110, policja – 110, pogotowie -120, straż pożarna – 119, wypadki na drodze – 122

 

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE W POLSCE

Ambasada

ul. Bonifraterska 1; 00-203 Warszawa

Tel. 0048 22 8313836

Fax. 0048 22 6354211

Website: www.chinaembassy.org.pl

 

Wydział Konsularny przy Ambasadzie

ul. Bonifraterska 1 ( wejście od ul. Wałowej ), Warszawa

Tel. 0048 22 6358333-5054

Fax. 0048 22 6354211

Email: consulate_pol@mfa.gov.cn

consular@chinaembassy.org.pl

 

PLACÓWKI POLSKIE ZA GRANICĄ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej

ambasador: Tadeusz Chomicki

Chińska Republika Ludowa, Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600

Tel.: +861065321235 ( w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +8613810175087 (po godzinach pracy placówki) Faks: +861065321745

pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie

konsul: p.o. Agata Domańska (język konsula angielski, niemiecki)

Chińska Republika Ludowa, Kanton, Shamian Dajie nr 63, 510130

Tel.: +8620 81219994 Tel.: +8620 81219993 Tel. dyżurny: (24h) +86 13500033863 Faks: +8620 81219995

kanton.kg.sekretariat@msz.gov.pl

 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Szanghaju

Konsul Generalny: Krzysztof S. Smyk

Chińska Republika Ludowa, Szanghaj, 618 Jianguo Xi Road, 200031

Tel.: +86 21 6433 4735 Tel.: +86 21 6433 9288 Tel. dyżurny: +86 15 0004 44808 Faks: +86 21 6433 0417

shanghai.info@msz.gov.pl

 

WYDZIAŁ KONSULARNY

Krzysztof Poźniak

I Radca i Konsul RP

Kierownik Wydziału Konsularnego

Dane teleadresowe

1, Ritan Lu, Jianguomenwai,

100600 Beijing, Peoples Republic of China

Tel: (+86 10) 65321235 wew. 101, 102, 103, 104, 108

Fax: (+86 10) 65323567

E-mail: pekin.amb.wk@msz.gov.pl

Anna Romsicka

II Sekretarz, Wicekonsul

(odpowiedzialna za sprawy kontaktów z Polakami w Chinach i Mongolii)

Dane teleadresowe

1, Ritan Lu, Jianguomenwai,

100600 Beijing, Peoples Republic of China

Tel: (+86 10) 65321235 wew. 102, 103, 104, 108

Fax: (+86 10) 65323567

E-mail: pekin.amb.wk@msz.gov.pl

TELEFON ALARMOWY DO KONSULA DYŻURNEGO

+86 13810175087

 

Zapraszamy do uczestnictwa i zapoznania się z powyższymi informacjami.